Sürdürülebilir Yaşam Alanları Tasarımı
Benko Ana Sayfa
 
 
SYA Faaliyetlerimiz


 

Doğal Yapı Tasarım ve Uygulama ÖrneklerimizÖrnek: Belentepe Kubbeleri

Kubbe geometrisi ile en fazla açıklığı, en az malzeme ile en sağlam şekilde geçebiliriz. Kubbeyi oluşturan çubuk elemanlar (ahşap, bambu, çelik, aluminyum... olabilir) tek başlarına kısıtlı bir dayanıma sahiptir ancak önce üçü bir araya getirilip üçgen geometri elde edilir - üçgen geometri sağlamdır. Üçgenler beşgene, altıgene dönüşür - daha da sağlamlaşır; bunlar da nihayetinde küre/kubbe şekline döner ki, sağlamlık/direnç iyice artar. Göbeklerde en az beş eleman birleşir - bu kadar çok eleman birleşimi olduğunda, yapı üzerine gelen yükler de yayılarak akar ve zemine/temele aktarılır. Yükler birçok elemana yayıldığından direnç te artar.

Kubbe yapıyı tasarlarken, çubuk elemanların ebatlarını doğru seçmek hem ekonomi, hem de direnç açısından kritiktir. Bu noktada yine ileri teknolojiden faydalanırız. Aşağıda kubbenin StaadPro yazılımında hazırlanmış 3 boyutlu modelini görüyorsunuz.StaadPro dünya çapında inşaat mühendislerinin en yaygın olarak kullandığı genel yapı modelleme, analiz ve tasarım yazılımıdır. StaadPro ile beton, çelik, hafif çelik, ahşap, aluminyum yapı elemanlarından oluşan karma yapılar tasarlanabilir. Yukarıdaki kubbe yapı üzerine deprem, rüzgar, kar v.b. yükleri etkitilir ve yapısal analizi gerçekleştirilir. StaadPro, sizin seçtiğiniz malzemeye göre, üzerine gelen yükleri taşıyacak şekilde en uygun kesiti otomatik olarak seçer. Böylece sağlamlıktan/dirençten fedakarlık etmeden en az malzemeyi, en ekonomik çözümü buluruz.

Böyle bir kubbenin içinde yaşanabilir bir yapıya dönebilmesi için dış etkilere karşı kaplanması, izole edilmesi gerekir. Modern teknoloji ile ata bilgi ve becerilerinin birleştiği nokta burasıdır. Eğer kubbenin üzeri kaplanacaksa, üzerine çok daha fazla yük gelecek demektir. Bu durumda daha sağlam yapı malzemeleri seçilebilir: çelik profiller gibi. StaadPro en uygun çelik profili seçer. Ardından bu profiller kesilir ve montaj başlar:


Kerpiç (bol saman ve çamur), ezelden beri Anadolu'da kullanılagelen en yaygın inşaat malzemesi idi. Çünkü ekonomikti, doğaldı: saman ve çamur. Ama çok iyi bir ısı izolasyon malzemesidir, iyi bir duvar dolgusudur. Nefes alır: nemli havada havanın nemini içeri alır, kuru havada içindeki nemi dışarıya salar ve havanın nemini regüle eder - insan sağlığı için en optimum havayı sağlar. Üzerine doğal sıvalar yapılabilir. Suyu, aşırı nemi sevmez, korumak gerekir. Aşağıdaki fotoğrafta kerpicin üzerine horasan harcı yapıyoruz. Böylece kerpici dış etmenlere karşı daha dayanıklı bir malzeme ile koruyoruz.İşte kubbenin bitmiş hali:
Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretmen ve öğrencilerinin çiftliğimize ziyaretleri sırasında, kubbe içinde...

Belentepe Kerpiç Kubbesi inşa aşamaları

Birden fazla fayda:

 • Sağlam yapı: en şiddetli depremde bile hiçbir şey olmaz.
 • Ekonomik: yerel ve bedava malzeme.
 • İnsan sağlığına uygun: doğal, nefes alan malzemeler
 • İyi ve doğal izolasyon sayesinde yazın serin, kışın ısıtması kolay
 • Görsel olarak güzel ve yaşamak için çok keyifli!
 • İçeride harika bir akustik: müzik yapmak, dinlemek ayrı bir keyif.

 

Çeperi mor salkım, hanımeli ve hederalarla sarılı organik kubbe:

Jüt kumaşı ile gölgelenmiş kubbe:

 

Taş Duvarlarla Yığma Yapının İç Mekanı:
 

Pasif Solar Tasarım :

Güney bakılı bu ahşap karkas + kerpiç izolasyonlu yapı tasarımında pasif solar anlayış kullanıldı. Yaz güneşini içeri almazken, yataydan gelen kış güneşini içeri alacak şekilde çatı açıları belirlendi.

Toprakaltı hobit evinin doğu bakılı girişi:
 
 
 

Örnek: Belentepe Yeşil Çatıları

Belentepe Yeşil Çatıları


Binaları kısmen de olsa yeraltında inşa ederseniz bazı önemli faydalar elde edebilirsiniz:

 • Yazın serin, kışın ise ılık olur; yazın soğutma, kışın ısıtma maliyetleri önemli ölçüde azalır.
 • Yeşil çatılar meydana getirebilirsiniz: gıda bahçeniz olur:

  • Doğal ısı izolasyonu sağlar. Isıtma maliyetleri düşer.
  • Su izolasyonu için membran kullanılabilir - tek maliyeti olan kalem budur. Alternatif çatı maliyetlerine göre en az üçte iki maliyet düşüşü olur.
  • Membran izolasyon üzerine 20-30 cm kalınlığında yerel doğal malzemelerle yüksek bitki yatağı kurulur:
   • kuru yapraklar, dallar, kartonlar
   • biçilmiş yeşillikler, otlar
   • ormandan, ağaç diplerinden toplanabilecek törf
   • kompost gübre
   • inşaat hafriyatında bir kenara saklanmış üst toprak
  • Tohumlarınızı serpin, kendiliğinden yeşil ot bahçeniz oluşsun - taze yeşilliklerden yapacağınız salata şifadır, sıhhattir.

 • Çatıdan su toplayabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta mıcır hattı su toplamak için düşünülmüştür. Çatıya hafif bir eğim verirseniz ve membrandan sonra ilk katman olarak suyun akabilmesi için dallar, malç, yapraklar kullanırsanız, su eğimde akar ve aşağıdaki gibi bir olukta toplanabilir. Bu oluğa da hafif bir eğim vererek suyu istediğiniz bölgeye yönlendirebilirsiniz. Oluk içini kalın mıcırla doldurursanız, hem su süzülür ve temizlenir hem de toprak, bitkiler oluk içine giremez. Ayrıca yürüyüş hattınız da olur.

Yeraltındaki yapılarda dikkat edilmesi gereken en önemli iş su izolasyonudur. Yeraltı suyunun bina içine sızmasını önleyecek doğru çözümler uygulanmalıdır.

 

Yukarıda gösterdiğimiz örneklerden çok daha fazlasını öğrenmek için:

Belentepe Doğal Yapıları

Doğal Yaşam Kursları

 
Tecrübeli ekibimizle sizin için de doğal yaşam alanı tasarlamamızı ve inşa etmemizi isterseniz, bize ulaşın.
 
Untitled Document

Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
Demirci Mah. Anıl Sokak No: 4 16059 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0(532) 614 99 43
Eposta: info@benkoltd.com