Sürdürülebilir Yaşam Alanları Tasarımı
Benko Ana Sayfa
 
 
SYA Faaliyetlerimiz

Avan Proje Tasarımı

Permakültür tasarımı tamanlamış çalışmanın devamında Avan Proje ile tasarım bir adım ileriye taşınır ve müşteriye daha detaylı bilgiler hazırlanır:

 • Arazi üzerinde yerleştirilecek yapıların tam konumları, taban alanları, mekansal konsept tasarımları/hacimleri,
 • Arazi içinde erişim, yollar, otopark, patikalar
 • Toprak işleri:
  • Bina temellerini atmadan önce yapılacak toprak kazıları/dolguları
  • Duvar, istinat duvarları için kazılar
  • Kazıdan çıkan üst canlı toprağın nerede/nasıl değerlendirileceği
 • Su tutma, Yağmur/Sel suyu yönetimi
  • Su depoları, su tutma teras/hendekleri, göletler, kanallar, borular
 • Peyzaj çalışmaları
  • Nerede ne tür peyzaj işleri olacak,
  • Mesela ne kadar, ne cins ağaçlar ne arayla/sıklıkla dikilecek

Bu çalışmaları mimar, inşaat mühendisi, peyzaj mimarı ortaklaşa yürütür. Avan proje tasarımı için her biri kendi verilerini tasarım içine aktarırlar. Neticede hem dijital ortamda, hem de basılmış paftalar üzerinde detay tasarıma devam edebilmek üzere değerli veriler/bilgiler gösterilir.

Avan proje çalışması sonucunda ilk işlerin maliyetlerini de elde etmek mümkün.

Büyük hatalardan biri, hele ülkemizde sıklıkla başa gelen, yanlış finansal hesaplamadır. Kırsalda iş yaptırmak daha zor ve daha maliyetlidir. Mesafeler daha uzundur, lojistik/nakliye maliyetleri artabilir; ustalar/işçiler daha fazla yevmiye isteyebilir. Başlangıçta yapılacak işler doğru tasarlanmaz ve hesaplanmaz, kısa sürede masraflar çığ gibi büyüyebilir. Balşlangıçta masrafları artıracak büyük iş toprak işleridir. Toprak işleri için iş makineleri kiralanır, günde 1000 TL üzerinde paralar ödenebilir. Önceden ne kadar toprak işi olacağını ve bu işlerin kaça malolacağını bilmek önemlidir. Bazen sadece toprak işleri yüzünden önceden öngörülmemiş oranlarda paralar harcanabilir ve bu nedenle bütçe tükenip, proje yarıda bile kalabilir.

Avan Proje ile birlikte başlangıç bütçeyi de hesaplamamız yeni ileri teknolojik çözümlerle mümkün.

 

İleri Teknoloji ile Avan Proje Tasarımı: SiteOPS

SiteOPS yazılımı ile aynı anda hem permakültür hem de avan proje tasarımlarını bir arada gerçekleştirebiliyoruz. Yüksek teknoloji, profesyonel hizmet, doğru tasarım ve hesaplar. Bir örnekle yapabileceklerimize bakalım.

Belentepe Çiftliği'nin 3-boyutlu dijital modelini elde etmiştik. Bu modeli SiteOPS içine okutabiliriz. Bu modelde küresel coğrafi konum verileri de yer aldığından, SiteOPS arazinin dünya üzerinde tam olarak nerede yer aldığını tespit eder ve civardaki peyzajı da tasarım içine yerleştirir.

 

 

Ardından arazinin sınırları belirlenir:

 


Sağdaki tabloda arazinin toplam yüzey alanı da gösterilmektedir.

Ardından arazinin topografik verileri, eşyüzey eğrileri alınır:

 

Eşyüzey eğrilerinin 3 boyutlu görünümü incelenebilir:

 

Context Capture'dan gelen 3 boyutlu arazi modelinde ağaçlar, mevcut yapılar da model içinde yeraldığından bunlar eşyüzey eğrilerinin şeklini etkiler. Ancak SiteOPS içinde istenmeyen ağaç gibi nesneleri temizleyip topoğrafik haritayı düzenlemek için seçenekler mevcuttur.

Topografik harita hazır olduktan sonra avan proje çalışmalarına başlanabilir. Mesela bina temel alanları yerleştirilebilir, yollar, otoparklar, v.b. eklenebilir. Avan proje üzerinde yapılan her işin birim değeri vardır ve bu değerler varsayılanlar kütüphanesinde düzenlenebilir. Mesela bir bina temeli için toprak işimiz olacaktır. Bir yerden toprak alıp başka bir yeri doldurmak gerekecektir. SiteOPS en az toprak işini elde edecek şekilde optimizasyonlar yapar. Birim m3 toprağın taşıma maliyetini veritabanına girdiyseniz, o toprak işine karşılık gelecek toplam masrafı da hesaplar, raporlar.

Projelerde kullanılan varsayılan değerler düzenlenebilir: birim fiyatlar, sel suları yönetimi, toprak işleri, yapı yerleştirme, v.b:

 

Aşağıda geri planda arazi üzerine konumlandırılan 2 bina temel alanı ve sağ üstte 3 boyutta, eşyüzey eğrilerinin gösterimi ile binaların konumları gösteriliyor. Öndeki L temel alanlı binanın arka kenarları toprak altında kalacak. Binanın arka tarafından toprak alınacak ve ön tarafına dolgu yapılacak. Ayrıca geride istinat duvarı yapılması gerekiyor. Bu işlerin toplam maliyetleri de tablolanır.

Farklı gösterimler elde edilebilir. Aşağıdaki imajda bina kaldırılmış ve kesme-doldurma toprak işleri gösteriliyor.

Aşağıda yeni binalar, yollar, patikalar, göletler ve yağmur/sel suları yönetimi yapılmış avan proje tasarımını ve maliyetini görüyoruz. (Yazılımda varsayılan para birimi ABD dolarıdır ancak biz varsayılanlar veri tabanında TL olarak birimleri tanıtabiliriz ve sembol her ne kadar USD olsa da biz TL olduğunu biliriz.)

Yağmur/sel sularının hacimlerine göre bu suları göletlere aktaracak boru çapları ve suların doldurabileceği göletler yazılım tarafından otomatik olarak boyutlandırılabilir.

Avan proje tamamlandığında proje konsept çizimi, görünümleri, maliyet tabloları alınabilir.

Ardından bu proje detay projeler ve ileri aşamalar için türlü yazılımlara aktarılabilir:

Sketchup aktarımına bir örnek. Arazinin 3 boyutlu modelini farklı bileşenlerini açıp/kapatarak, istediğimiz kısmını Sketchup' a aktarabiliriz. Sketchup içinde bina tasarımları, peyzaj düzenlemesi, v.b. işleri devam edebilir.

LumenRT aktarımına bir örnek. LumenRT içinde binaları, peyzajı, göletleri, araç hareketlerini, insan ve hayvanları ekleyerek gerçeğe yakın görselleme, animasyon ve sunumlar gerçekleştirebilirsiniz.

LumenRT içinde araç hareketleri, park alanları, peyzaj görsellemeleri yapılır. Context Capture 3 boyutlu modelinden gelen civardaki tüm peyzaj ve yapılar da bir bütün olarak gösterilerek yeni projenin civarla birlikte gerçek gösterimi elde edilebilir.

Context Capture yazılımı ile 3 boyutlu arazi modeli hazırlanmış araziye, LumenRT içinde yeni peyzaj düzenlemesi yapılıyor: ağaçlar, bitkiler ekleniyor:

 

Avan Proje Tasarımı neticesinde müşteriye teslim edilecekler:

 • Arazinin topografik, dijital haritaları ve 3 boyutlu dijital modelleri
  • Başka yazılımlarda kullanilecek şekilde farklı formatlarda teslim edilebilir
 • Yapıların konsept çizimleri (görünümler, hacimsel tasarım)
 • Peyzajda yapılacaklar
 • İlk işler için bütçe

Bu noktada iş sahibinin elinde devam edip etmeyeceği ile ilgili yeterli detaylı bilgi mevcuttur. Devam edilecekse sonraki adım uygulama için detay projelerin hazırlanmasıdır.

 

 
7. Adım: Detay Proje Tasarımı
 
Untitled Document

Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
Demirci Mah. Anıl Sokak No: 4 16059 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0(532) 614 99 43
Eposta: info@benkoltd.com