Untitled Document
Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
ULUDAĞ GÜNLÜĞÜ

Ağustos - Aralık 2012: Doğal Yapı İnşaatları

Çalışmalarımızın sunumu için tıklayın

Halihazırda 36 m2 tabanlı bağ evi ve yanındaki ufak depo yapılması planlanan işler için çok yetersiz olduğundan doğal yapı mimarisi prensipleri ile yeni binaların yapılmasına başlandı.

25 m2 tabanlı mutfak, pasif solar prensiplerine göre tasarlandı: çatı ve gölgelik açıları yazın güneş ışığını içeriye almaz, kışın ise güneş daha alçakta olduğundan ışığı içeri alır, içeride gerideki taş duvarı ısıtır. Yan duvarlar kerpiçtir, dışları ise su ve ısı izolasyonu olarak tamamen doğal minerallerden üretilmiş olan Thermocoat ile kaplıdır (Thermocoat sıva nefes alır ancak suyu geçirmez - kerpiç ve toprak duvar ile de güzel bağdaşır - tamamen doğal minerallerle kerpiç ve toprak yüzeyler korunmuş olur).

Jeodezik Kubbe: 25m2 tabanlı, monolitik yapıdır, atölye ve toplantı alanı olarak kullanılacaktır. Jeodezik yapı şekli, en az eleman ile en sağlam yapıların elde edilmesini sağlar. Toplam 3 farklı boyda kesilen 6x4 cm'lik kutu çelik profiller bir araya getirilir, üçgenler ve sonrasında beşgenler, altıgenler oluşur ve bunların biraraya gelmesiyle kubbe geometrisi oluşur (Kubbe inşaa aşamaları filmini izleyin). Kubbenin üzeri tamamen bol samanlı çamurla kaplanır. Bu karışım kuruduktan sonra üzerine horasan harcı ile kaba sıva vurulur (Horasan harcı: killi toprak, kum, kiremit tozu, kireç ve su karışımından elde edilir). Horasan harcı kuruduktan sonra bunun üzerine de 2 kat olarak thermocoat izolasyon sıvası vurulur.

 

 

Banyo/Tuvaletler & Yatakhane: Misafirlerimizin rahat edebilmesi için banyo/tuvaletler ve yatakhane binamızı da inşaa ediyoruz. Ahşap karkas sistemde duvar boşlukları yine bol samanlı çamurla doldurulur; bu kuruduktan sonra dış yüzeyler horasan harcı ile kaplanır ve bunların da üzerine thermocoat izolasyon sıvası yapılır. Banyo ve tuvaletlerde, lavabo ve duşların suları için ayrı gider hatları yapıldı ve bunların suları filtre havuzlarından geçtikten sonra gölete akacak.

 

Havuz: Yazları en büyük sıkıntımız susuzluk. Bahar ve kış sularını toplamak, depolamak zorundayız. Mevcut tüm binaların çatı sularını havuz ve göletlerde topluyoruz. Yaklaşık 70 ton su toplayacak olan havuz, kurak günlerde sulama için kullanılacak, diğer zamanlarda da doğal havuz olarak içinde balık bulunduracak. Havuz etrafına Aquaponics mantığı ile topraksız tarım için bitki yatakları yapılacak.

 

Su Toplama: Bahar ve kış sularını toplamak önemli hedeflerden biri. Çatı oluk sistemleri, ilk yağmurun pisliklerini ön haznede toplayacak, ve ardından çakıl/kum filtresinden geçirecek şekilde tasarlandı.

Çatı suyu toplama sistemi

Çatı su toplama filtresi

Binaların 2013 baharında tamamlanmasını bekliyoruz, ardından permakültürü öğrenmek isteyenleri stajyer/yardımcı olarak misafir edebileceğiz. Haziran 2013'te de 'Sürdürülebilir Yaşam Alanımızı' resmi olarak açmayı planlıyoruz.

 

Temmuz 2012:

Haziran başında geçmiş aylarda yaptığımız çalışmaların karşılığını görmeye başladık. Arazinin büyük kısmını ekmiştik ve tohumlar filizlenip büyümüş, araziyi yeşillendirmişti (Ekim 2011- Haziran 2012 arasındaki çalışmalarımızın özeti ).

Haziran 2012 Uludağda Ekinler

Bazı ekinlerin tohumlarını toprağa geç attığımız için ekinlerin büyümesini Haziran yağmurlarına bırakmıştık. Haziran ayı Bursa yöresinde normalde yağışlı geçer. Meteorolojinin son 40 yıllık verilerine göre Haziran'da ortalama 6 gün ve 34,1 kg/m2 yağmur yağar. Ancak Harizan'da yağmur yağmadı. Haziran ortasında birden aşırı sıcaklar bastırdı. Dağda öğle saatlerinde 35 dereceyi gördük. Aşağıda arazideki meteoroloji istasyonumuzun kayıtlarını görebilirsiniz. Geçmiş yılların Haziran ayı için en yüksek sıcaklık ortalaması 28 derece idi ve biz Haziran'ın büyük kısmında uzun yıllar yüksek sıcaklık ortalaması üzerinde sıcakları yaşadık.

Aşırı sıcakların yanında bir de hızı saatte 40 kilometreyi geçen rüzgarlara maruz kaldık. Sıcak ve rüzgar birleşince bitkileri streslendiriyor, kurutuyor. Arazi ve toprak hızla kurumaya başladı.

Aynı günlerde gazetelerde çıkan haberlerde benzer durumun memleketin çeşitli yerlerinde yaşandığını, özellikle Konya ovası'nda tahıl üretiminde %50'ye varan düşüşler görüldüğünü öğrendik. Uzun süren kışın ardından ekinler daha yeterli büyümeye fırsat bulamadan Haziran başlarında daha aşırı sıcak ve kurak bir ortama maruz kalınca hızla tohuma kaçıyorlar. Ancak hem sap boyları kısa kalıyor hem de tohum taneleri daha az oluyor. Hem saman rekoltesi hem de tahıl rekoltesinde ciddi düşüşler yaşanıyor. Ayrıca bu durum sadece memleketimize haiz değil. A.B.D.'de de son 50 yılın en kurak mevsimi yaşanıyor, ülkenin 3/4'ü kuraklık altında ve orada da tahıl rekoltesinde ciddi düşüşler var ve tahıl fiyatlarında daha şimdiden %50 artış görülüyor.

Ülkemiz hızla kurak iklime doğru gidiyor. Bundan böyle belki 90-100 gün boyunca yağmur yağmayacak şekilde hazırlık yapmak, önlemler almak zorundayız. Haziran ortasından itibaren güneş ışınları da daha yoğun hissediliyor - geçmişte bu kadar yoğun güneş ışınına maruz kalmazdık. Direkt güneş altındaki bitkiler kendilerini salıyor, soluyorlar. Acil önlem olarak bitki yataklarımızın üzerlerini %50-70 arası güneş geçirmeyen fileler ile örtmeye başladık.

Su kaybını azaltmak için toprağın üzerini malçla (saman veya öğütülmüş ağaç dalları/yaprakları) kaplıyoruz. Güneş ışınlarını kesen file altındaki bitkiler daha sağlıklı görünüyorlar.

Önümüzdeki yaz için çok daha hazırlanmamız gerekiyor. En önemli iş, yağmur mevsimlerinde mümkün olduğunca çok suyu arazide tutmak ve depolamak. Geçen dönem dikilmiş ve yeni dikilecek ağaç fidanlarının sulanması gerekiyor. Ayrıca alınacak önlemlerle elle sulamaya gerek kalmadan arazide tutulmuş su ile yaz boyunca ağaç fidan köklerinin ihtiyacı olacak suyun sağlanmasını başarmalıyız. Bunun için bir çözümümüz var, uygulamasını gerçekleştirdikten sonra, önümüzdeki aylarda bu sayfalarda yayınlayacağız.

Mevsim normallerinden daha sıcak bir 2012 yazı geçiriyoruz, iklim değişikliğinin etkilerini burada çok daha net hissediyoruz. Araziyi daha dirençli kılmak için daha fazla ağaçlandırmamız gerekiyor. Ağaçlar büyüdükçe hem rüzgarı kesecek, hem güneş ışınlarını azaltacak hem de toprağı aşırı sıcaklardan koruyacak. Özellikle baklagil olan azot bağlayıcı ağaçlar (akasya, gülibrişim, kokarağaç, iğde, erguvan, sephora, gladiçya, v.b.) seçerek toprağın daha zenginleşmesini de sağlayacağız.

Temmuz'un sonlarına doğru doğal mimari teknikleri ile bir atölye, depo, banyo/tuvaletler yapmaya başlayacağız....

 

 
Kasım-Aralık 2011:
 • Geçici Seramızı yapıyoruz Geçici Seramızı yapıyoruz 9 Kasım. Arazinin korunaklı bir köşesinde (kuzey rüzgarlarını almayan, güneyi-güneşi gören, meyilli alanda bir girinti açarak) geçici serayı kurmaya başladık. Seranın üzerin aluminyum profilden jeodezik kubbe yapısında (hafif malzeme ile geniş alan geçer). Üzeri de naylonla kaplanacak.
 • Serada yükseltilmiş bitki yatağı Serada yükseltilmiş bitki yatağı Yamaçları taşla ördükten sonra 50 cm yüksekliğinde bitki yatakları oluşturduk. Buraya kompost gübre, malç koyduk. Tohumlar atıldıktan sonra da üzerini malç tabakası ile kapladık (soğuktan koruma-izolasyon).
 • Bitki yatağında kış bitkileri Bitki yatağında kış bitkileri Ispanak, roka, marul, pırasa, tere, pak-choy gibi tohumlar ektik.
 • Seranın filmi... Seranın filmi...
 • Bugüne kadar yaptıklarımız... Bugüne kadar yaptıklarımız... 16 Kasım. Çalışmalar başlayalı henüz 2 ay olmadı...
 • Rüzgar tümseği Rüzgar tümseği Yazın sıcak ve kuru rüzgarları güney batıdan geliyor. Bu rüzgarı kesmek için arazide boylu boyunca bir tümsek oluşturuyoruz. Tümseğin yanlarına rüzgar kesici selviler ve iç kısımlara da azot düzenleyici ağaçlar ekiyoruz.
 • Kompost yapımı Kompost yapımı Budanmış ağaç dallarını malç yaptık, taze koyun gübresi ile karıştırarak komposta yatırıyoruz. Bu arada kompostun iç sıcaklığından istifade etmek gerekir - 100 metre kangal boruyu kompostun göbeğine yerleştirdik - içinden geçen su ısınacak ve çıkışından sıcak su alacağız.
 • Sürpriz, kışın ilk karı Sürpriz, kışın ilk karı 9 Aralık, Cuma. Sabah kalktığımızda yerler 10 cm kadar karla kaplıydı. Çok güzel bir manzara ile güne merhaba dedik...
 • Ýlk karın filmi Ýlk karın filmi
 • Kar manzarası Kar manzarası Arazi tamamen karla kaplı.
 • Araziden baraj gölü manzarası Araziden baraj gölü manzarası
 • Arazinin yüksekten görünümü Arazinin yüksekten görünümü 11 Aralık. Havalar ısınınca ilk kar erimeye başladı. Evin çatısından arazi...
 • Gölet yapımı Gölet yapımı Arazide suyu tutabilmek en önemli işlerin başında. Başarılı olup olmayacağımızı bilemediğimizden ufak göletle deneme yapmaya karar verdik. Kanga makinesi ile 1.5 metre kadar derin bir çukur kazdık. Üst toprağı alt yanda tümsek olarak yerleştirdik - bu sayede hafriyat işi az oldu, kısa mesafede toprak yükünü aktardık. Ayrıca kanga ile içine girip tabanı ve yan duvarları iyice çiğnedik, sıkıştırdık.
 • Gölet içine gübre Gölet içine gübre Göletin yanlarına eğim verdikten sonra içini taze inek gübresi ile dolduruyoruz. Gübreyi 5-6 cm kalınlığında tüm yüzeye yayıyoruz.
 • Gölet kaplama Gölet kaplama Gübre yayıldıktan sonra üzerini karton/gazete kağıdı ile örtüyoruz. Yağmurlar yağdığında bunun üzeri suyla kaplanacak- havasız ortamda gübre içindeki bakteriler çoğalacak- balçık oluşturacak ve göletin su sızdıran gözeneklerini tıkayacaklar. Umarız başarırız.
 • Çamur göleti Çamur göleti Arazide 4 adet ufak gölet kazdık. Bazıları yağmurda suyla doldu. Su içine taze inek gübresini atıp çamur yaptık ve tüm yüzeyi kalın bir çamur tabakası ile kapladık. Gübredeki bakterilerin işlerini yapıp balçık oluşturmalarını ve sızdırmazlığı sağlamalarını umuyoruz...
 • Karda gölet Karda gölet Ýlk karla birlikte gölet te suyla dolmaya başladı. Tabi önemli olan bu suyun uzun süre gölet içinde kalması, bakalım zaman gösterecek...
{image.index} / {image.total}
 
Başlangıç:
 • Permakültür Projesi başlıyor... Permakültür Projesi başlıyor... 8 Ekim 2011. Son 2 yıldır oldukça bakımsız kalan arazi ve bağ evini permakültür prensiplerine göre yeniden tasarlamak için çalışmayı başlattık.
 • Ýlk Hendek ve gölet çalışması başladı Ýlk Hendek ve gölet çalışması başladı 10 Ekim'den itibaren... Arazinin üst kotunda ilk teraslama, hendek ve gölet çalışması başladı.
 • Ýlk teraslama ve hendek çalışması aşamaları Ýlk teraslama ve hendek çalışması aşamaları Önce mümkün olabildiğince aynı kotta düzgün bir teraslama yapılır. Terasın alt kısmında hendek açılır. Hendek içine ağaç kütükler yerleştirilir. Daha sonra hendek toprakla örtülür. Bu toprağın üzerine odun külü, dolomit tozu, gübre serpilir. Ardından tohumlar atılır ve üzeri malçla kaplanır. Tohum karışımı: alfalfa, çayır üçgülü, korunga, fiğ, marul, ıspanak, dere otu, maydanoz, semizotu, roka, tere, pazı, bezelye, bakla...
 • Malç yapımı Malç yapımı Ağaç dalları öğütülerek malç haline getiriliyor. Tümseklerin üzerin malçla kaplanacak. Yükseltilmiş bitki yataklarında malç kullanılacak, ağaç fidanı dikimi için, kompost gübre için de gerekli. Olabildiğince çok malç yapmak gerekiyor...
 • Güneş PV Panelleri ekleniyor Güneş PV Panelleri ekleniyor 18 Ekim 2011. Bağ evinde yıllar boyunca sadece 1 adet 80 wat gücünde bir güneş fotovoltaik panelden elektrik üretiyorduk. Ara sıra ziyaret ettiğimizde bu 1-2 gün için yeterli oluyordu ancak artık sürekli kalınacağı için daha fazla elektrik ihtiyacı olacak. Bu nedenle 4 adet 100 watlık güneş panelini çatıya monte ettik. Bu paneller 8 kilowat kapasiteli akü bankasını besleyecek. Daha sonra rüzgar türbini de ekleyerek elektrik üretim kapasitemizi arttıracağız...
 • Su deposu Su deposu Yıllar önce toprak altında ama üstü açık bir su deposu yapmıştık. Bağ evinin çatısından akan suları bu depoda topluyorduk; ancak deponun üzeri açık olduğu için yazları çok hızlı bir buharlaşma ile suyu kaybediyorduk ve ayrıca su çok çabuk yeşilleniyor ve kirleniyordu. Bu su deposunu daha efektif kullanabilmek için üzerini kapatmaya karar verdik.
 • Su deposunun üzeri kapatılıyor Su deposunun üzeri kapatılıyor 26-30 Ekim arasında: çelik profillerle ana ve ara kirişler atılıyor. Deponun ortasına taşıyıcı bir kalın boru profil yerleştirdik. Ardından çelik kirişler arasına ahşap kalıp çakılacak, demir hasır konacak ve beton dökülecek. Çatı sularını toplayıp filtreledikten sonra bu depoda koruyacağız. Yazın yaklaşık 40 ton kullanım suyumuz olacak.
 • Rüzgar türbinini çatıya monte ettik Rüzgar türbinini çatıya monte ettik Düşey eksenli ve 9 m/sn rüzgar hızında anlık 200W elektrik üreten rüzgar türbinini baş evinin çatısına yerleştirdik. Kışın güneşin az olduğu ama rüzgarlı günlerde elektrik ihtiyacımızın büyük kısmını bu türbinden elde edeceğiz. Güneş panelleri ve rüzgar türbini aynı akü bankasını besleyecek şekilde bağlanabiliyor...
 • Fidan dikimi Fidan dikimi 5 Kasımdan itibaren... Arazinin kuzey - üst kısmını ağaçlandırmaya başladık. Arazinin kuzey sınırına kara selvi fidanları 1er metre ara ile dikildi. Daha büyük fidanlar da üst kotlarda permakültür prensiplerine göre dikiliyor. Fidanlar arasında yalancı akasya, sophora japonika, gülibrişim, iğde, karaağaç, çınar, dişbudak, çitlembik, dut var. Ýlk hendeğimize de akasyalar diktik.
 • Şu anda 14 Kasım... Þu anda 14 Kasım... Ýlk seramızı inşa ediyoruz. Yakında foto ve filmlerini buradan takip edebilirsiniz. Bir yandan fidan dikimleri devam ederken, diğer yandan da arazide düzenlemeler yapılacak: rüzgar kıran tümsek, üzümlerin sökülmesi, yeni teras, hendek ve tümsek yapımları.... iş çok...