Kritik Eşik


Cinius Yayınları
Dizisi: Çağdaş Türk Yazarları
Türü: Araştırma/İnceleme
Cilt Bilgisi: Karton
Kağıt Bilgisi: 2. Hamur
Basım Tarihi: Mayıs 2011
Sayfa Sayısı: 355
Kitap Boyutları: 14x21cm
ISBN No: 978-605-127-247-4
Barkod No: 9786051272474
Etiket Fiyatı: 20 TL

Bu kitabın yazımı 2 yıl sürdü, editörlük ve basım maliyeti 20.000 TL'ye yaklaştı. Henüz bu masraf karşılanmadı; bu nedenle mümkünse kitabın basılı halini online kitapçılardan sipariş edin:

Tüm online kitapçılarda (net kitap, idefix.com, kitapyurdu.com, ciniusyayinlari.com...), Ankara Dost Kitabevi, Kadıköy Alkım Kitabevi ve D&R mağazalarında.
Telefonla sipariş için: 0212-528 3314

Kritik Eşik'i pdf olarak indirin

 

 

 

GİRİŞ

Doğada birşeyler değişiyor ve bu değişim, doğanın kendi düzeninden kaynaklanmıyor; güneşteki patlamalardan veya güneş ışınlarındaki artıştan da kaynaklanmıyor; Allah'tan hiç kaynaklanmıyor. Bu değişimin asıl nedeni ve kaynağı insanların ta kendisi: hızlı nüfus artışı ve hızlı şehirleşme ile doğanın kirletilmesi, doğal ekosistemlerin yokedilmesi; hızla artan insan aktiviteleri ve tüketim ile havaya salınan sera gazları, dünyanın tüm dengelerini ve tüm yaşamı tehdit eden büyük bir değişime neden oluyor ve kritik eşikler aşılıyor.


Kritik eşik, bir tür dönüm noktasıdır. Kritik eşiğin altında gerçekleşen olgu normal düzeylerde, durağan bir halde kalırken, kritik eşiğin üzerinde üstel artışla, çok hızlı değişimler yaşanır.  On binlerce yıldır bir dengeye oturmuş olan doğal döngüde artık hemen herkesin fark etmeye başladığı normal dışı olaylar gerçekleşmeye başladı; bu olayların sıklığı, şiddeti ve yıkıcılığı, iklim değişikliğinde de kritik eşiğe çok yaklaştığımızı gösteriyor.

Kritik eşiğin saptanması çok önemli, ama bir o kadar da zordur: Öncesinde de bir "artış" görüldüğü için, insanlar bu artışın kontrol altında tutulabileceğini düşünür; oysa kritik eşik aşıldığında işin içine öngörülümeyen başka faktörlerin de girmesiyle "artış" o kadar hızlanır  ki, birşeyler yapmak için çok geç kalınmış olur.


Dünyanın iklimindeki değişiklik konusunda, köklü önlem ve uygulamaları bireysel ve toplumsal yaşamlarımızda hemen uygulamaya koymazsak, önümüzdeki birkaç yıl içinde kritik eşiği aşacağımız kesin. Bunu bu kesinlikle ortaya koymak, ardından da nelerin nasıl yapılabileceğini tartışmak gerekiyor, zaman yitirmeden.

* * *

Girişin Devamını Okumak için tıklayın...

 

Yazardan;

1991-1993 yılları arasında ABD'de 'Yapıların Deprem Davranışının Tespiti' üzerine yüksek lisans çalışması yaptım. Araştırmanın temelinde 2 adet çelik köprüye deprem simülasyonu verilerek köprülerin deprem tepkilerinin ölçülmesi vardı. Köprüler üzerine yerleştirilen sensörlerle köprü tepkileri bilgisayarlara kaydediliyor ve çeşitli grafikler elde ediliyordu. Bu grafikler ile yapıların deprem periyodları, titreşim modları ve başka bilgiler elde ediliyordu.

2008 yılında başgösteren küresel ekonomik kriz hakkında okuduğum bir makalede köprü testlerinden elde ettiğim grafiklere çok benzer bir grafik gördüm: son 20 yıl içinde ABD'de ev fiyatlarının artış grafiği. Depremde yapıların yıkılmasına neden olan davranış ile, insanların ekonomik krizlere neden olan davranışları arasında çok benzerlikler gördüm. 2 yıl süren araştırmalarım neticesinde insanların benzer davranışları nedeniyle daha birçok soruna neden olduklarını ve bunların en önemlisi de ''İklim Değişikliği'ne neden olduklarını gördüm. 'Kritik Eşik' kitabını yazdım.

'İklim Değişikliği' ni hemen hepimiz biliyoruz, medyada görüyoruz, duyuyoruz; ama iklim değişikliğine neyin neden olduğunu, ne kadar riskli olduğunu ve gelecekte nelerin olabileceğini çoğumuz henüz bilmiyoruz veya önemsemiyoruz. Kritik Eşik kitabında yapı deprem davranışı - ekonomik kriz ve iklim değişikliği bağlantılarını açıklamaya çalıştım.

Olabildiğince çok kişinin 'İklim Değişikliği' konusunda bilinçlenmesi gerektiğine inanıyorum. Umarım siz de kitabı okuyarak ve eğer beğenirseniz, diğerlerine tavsiye ederek bu konuda bana destek olabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim,

Taner Aksel

Kritik Eşik İçindekiler
Facebook'ta Kritik EşikYouTube'da Kritik Eşik