Untitled Document
Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com

Biz Kimiz, Neden SuYaPo?

 • Bu Dünyada Kalıcı Değiliz... Bu Dünyada Kalıcı Değiliz... Hayatımızı anlamlı ve değerli kılacak bazı temel doğruları, etik değerleri arada hatırlamakta büyük fayda vardır.

  Kaçınılmaz gerçek; her insanın öleceğidir. Ölümün bizi ne zaman bulacağını bilmeyiz ve bu rahatsız edici gerçeği pek düşünmek te istemeyiz, görmezden geliriz. Oysa ölecek olmamız ve bunu bilmek, kendi varlığımızı kavramak ve etik seçimler yapabilmek için en önemli özelliğimizdir.

  Bugüne kadar hayatımızda doğru yanlış ne yaptıysak geçmişte kaldı -önümüzde kısıtlı bir gelecek var. Geri kalan hayatımı nasıl daha anlamlı ve değerli kılabilirim?
 • Bu Dünyada Pek çok Sorun, Yanlış Var.	.	.				Bu Dünyada Pek çok Sorun, Yanlış Var... Savaşlar, terör, artan suç oranları, şiddet, yoksulluk, eşitsizlik, kıtlık...

  Hızla artan insan nüfusu, kontrolsüz/hızlı şehirleşme, trafik, kirlilik, artan hastalıklar, ruhsal sorunlar/depresyon, kaybolan aile yapısı/insan ilişkileri...

  Yokedilen doğa, doğal kaynaklar, ekosistemler, canlılar, ormanlar, toprak.. Kirletilen hava, su, doğa... Ve iklim değişikliği: delirmiş hava -aşırı sıcaklar, kuraklık; aşırı soğuklar, aşırı yağışlar normal dışı fırtınalar, seller, hortumlar, toprak kaymaları - gittikçe artan mal, can, canlı kayıpları...

  Toplumsal huzursuzluk, gelecek endişesi...

  Bunların temelindeki sorun nedir?
 • SORUN: İnsanoğlu’nun Mevcuttaki Sürdürülemez Yaşam Biçimi SORUN: İnsanoğlu’nun Mevcuttaki Sürdürülemez Yaşam Biçimi Dünyanın sınırları vardır. Doğadaki kaynakların sınırları vardır. Sonsuza kadar toprak altından fosil yakıtları, madenleri çıkarıp mevcut düzeni sürdüremeyiz -bunlar eninde sonunda bitecek. Sonsuza kadar fosil yakıtları yakarak doğayı kirletmeye de devam edemeyiz. Doğanın dengeleri elbet bozulur ve hiç bilinmedik, beklenmedik sorunlar başgösterir.

  İnsanlık nüfusu üstel hızda artıyor ve tükettikleri kaynaklar doğaya verilen zarar, sorunlar da üstel hızda artıyor -bu durum sürdürülemez. Kaçınılmaz son: ÇÖKÜŞ’tür. Mevcut düzen çökmeye mahkumdur.
 • En Büyük Sorun(lar) Nedir? En Büyük Sorun(lar) Nedir? Görünen sorunlar: terör, ekonomik kriz, işsizlik, yoksulluk, gelir dağılımındaki eşitsizlik, pahalılık, artan gıda fiyatları, artan suç oranı, aşırı şehirleşme, trafik, kirlilik...

  Hükümetlerin, devletlerin, medyanın gündemi bu ve benzer sorunlarla meşguldür. Hemen her hükümetin önceliği de ekonomik büyüme, gelişme, işsizliğe çözüm, toplumsal refahtır...

  Önceliklerin başında asıl sorunu teşhis etmek olmadığı sürece, soruna çare bulmak yerine yangına körükle gitmeye de neden olabilir.
 • En Büyük Sorun: En Büyük Sorun: İnsanlığın büyük çoğunluğunun yaşam kaynağımız olan ve kısıtlı kaynakları olan doğa ile denge içinde, sürdürülebilir bir şekilde yaşamıyor olmasıdır.

  Bizleri bekleyen en büyük tehlikeler de yukarıdakiler değildir. En önemlileri kirlilik, ki iklim değişikliğine yolaçarak küresel çapta doğal dengelerin bozulmaya başlamasına neden olmuştur; ormanların yokedilmesi (iklim değişikliğini azaltacak, önleyecek en önemli etkendir, ayrıca insanlar için çok değerli hammaddedir ve toprağı korur, zenginleştirir, toprak oluşturur) ve toprağın kaybedilmesidir (modern tarım/kimyasal gübre ve ilaçlar toprağı öldürür, orman keserek açılan araziler erozyona maruz kalır, bereketli üst toprak kaybedilir).

  Nasıl olur da yaşam kaynaklarımızı yoketmekte olduğumuzu farkedemeyiz...
 • SORUMLU: Bizleriz! SORUMLU: Bizleriz! Sorunun bir parçası olduğumuzu bilmezden gelemeyiz, görmezden de gelemeyiz. ‘Herkes aynı düzenin içinde, herkes yapıyor, ben neden yapmayayım?...’ diyerek yanlışa bahane bulunabilir ama haklı gösterilemez. ‘Bilmiyordum!...’ da denemez. Bilmek ve bu konuda birşeyler yapmak sizin çocuklarınıza, gelecek nesillere olan sorumluluğunuz, borcunuzdur. İş işten geçip çocuklara korkunç bir dünya kaldığında ‘bilmiyordum...‘ demenizin ne faydası var; kaldı ki bu bilgi çağında isteseniz bilgiye anında erişebilirsiniz de.

  Fosil yakıt temelli bu tüketim toplumunun bir parçası iseniz, siz de soruna katkıda bulunmaktasınız. Sizin bireysel olarak katkınız çok az olabilir ama bunu milyarlarca insan sürekli ve artan hızda yapmakta olduğu için hemen her alanda devasa sorunlar yumağı büyümektedir.
 • çÖZÃœM DE Bizleriz! ÇÖZÜM DE Bizleriz! Çözümü ülkeleri, toplumları yönetenlerden bekleyerek bireysel sorumluluklarımızdan kaçmamalıyız -çünkü çocuklarımıza, gelecek nesillere bunu borçluyuz. Arada hatırlamamız, hatırlatmamız gereken diğer önemli değerler işte bunlardır:

  Kendimizin ve çocuklarımızın sorumluluğunu üstlenerek doğaya verdiğimiz zararı mümkün olabildiğince azaltmalıyız. Doğayı, ekosistemleri korumalı, daha da gelişmelerine destek olmalıyız ki yaşam kaynağımız güçlensin. Tüm insanların temel yaşam gereksinimlerini karşılayabilmeliyiz. Doğal kaynakların sınırı olduğu için insanlık nüfus artışı ve tüketim artışına sınırlama getirmeliyiz. Kendi ihtiyaçlarımızı kontrol ederek, tasarruf ve özveri ile yukarıdaki ilkeleri gerçekleştirebilecek kaynakları oluşturabiliriz. (Bunlar ‘Permakültür’ün temel etiğidir.)
 • Sürdürülebilir Yaşam Sürdürülebilir Yaşam ‘Sürdürülebilir yaşam’ temel, etik bir seçimdir, gelecek nesilleri de düşünür - doğal kaynaklar yokedilmez. Bu nedenle ‘yeterlilik’ ön plana çıkar. Eldeki yerel kaynaklar en iyi şekilde değerlendirilir, atıklar geri dönüştürülür, enerji ihtiyacı temiz kaynaklardan elde edilir, tasarruf edilir, temel gıda ihtiyacı doğal yöntemlerle elde edilir, gittikçe zenginleşen bir doğa, toprak üretmeye çalışılır...

  Kısacası kendi kendine yeten ve sürebilen yaşam sistemleri oluşturulur.
 • KEYİF... KEYİF... Gerçekte arda kalan yaşamımızda ne isteriz? çoğumuz bu soruya ‘mutluluk, huzur, sağlık, keyif... ‘ diye cevap verecektir. Sürdürülebilir yaşam tarzı bunların hepsini sunar. Daha sağlıklı, zengin gıda ile beslenirsiniz,hastalıklara karşı direnciniz artar. Daha sağlıklı ve keyifli binalarda yaşarsınız -üstelik ısıtma/soğutma sorunları da olmaz. Kendi temiz enerjinizi üretirsiniz -aylık fatura derdi kalmaz. Daha zengin, gelişen bir doğada yaşarsınız, içiniz huzur dolar. Yaşamdan keyif alırsınız, aile ve dostlarınızla çok daha sıcak, keyifli günler geçirirsiniz.

  Bunların hepsi mümkün, yeter ki isteyin.
 • SU-YA-PO: Sürdürülebilir Yaşam Portalı SU-YA-PO: Sürdürülebilir Yaşam Portalı Sürdürülebilir yaşamı gerçekleştiriyoruz ve burada sizlerle bilgi ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Taş, toprak, kum, kerpiç ile doğal mimari, doğal besin üretimi, gıda ormanı, temiz enerji, geri dönüşüm, su toplama/tasarrufu, doğal gübre ve ilaçlar, zengin toprak elde etme ve benzeri konuları buradan takip edebilirsiniz.

  Sürdürülebilir Yaşama gönül veren kişilerle bir bağ kurmak, paylaşmak, yardımlaşmak isteriz. Bu vesile ile, mümkünse bize bilgilerinizi iletin; biz de yeniliklerden sizleri haberdar edelim; yeni sürdürülebilir yaşam alanlarının kurulması, gelişmesi için birlikte çalışalım.

SuYaPo Sürdürülebilir Yaşam Portalı, Benko Bilgisayar Yazılım Ltd. firması tarafından geliştirilmekte ve desteklenmektedir.

Benko Ltd. 1994 yılından bu yana eğitim, mühendislik yazılımları geliştirmekte ve çeşitli yurt dışı firmaların Türkiye temsilciliklerini yürütmektedir. Benko Ltd. ve temsil ettiği ürünler hakkında bilgiler için: www.benkoltd.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Benko Ltd. şirketi sahibi ve genel müdürü Taner Aksel'in anlatımı ile SuYaPo'nun doğuşu:

" Benko Bilgisayar Yazılım şirketini kurarken eğitim ve mühendislik alanlarında ülkemize faydalı ürünler geliştirmek üzere yola çıkmıştık. Öğrencilerin matematik ve fen'i severek öğrenmeleri için çeşitli yazılımlar geliştirdik:

 

www.interaktifegitim.com

 

6-8. sınıf Fen Kaynakça yazılımlarını hazırlarken Çevremiz, Doğamız konuları altında kirlilik, küresel ısınma gibi başlıklar da vardı. Bu konuların ciddiyetini kavrayarak, çok daha fazla şeyler yapmamız gerektiğine karar verdik ve "Küresel Isınma" hakkında interaktif CD hazırladık. Küresel Isınma projesi üzerinde çalışırken, dünyanın gidişi ve tehditler konusunda biraz daha bilgilendik.

Şirketin tüm kaynaklarını, becerilerini "Sürdürülebilir Yaşam"ı anlatacak ve bu alanda çalışmalar yapacak bir yöne çevirdik. Web tasarım ve yazılım geliştirme becerilerimizi, SuYaPo web alanını oluşturmada kullandık.

Sürdürülebilir yaşamın olmazsa olmazı temiz enerjidir. Çevreyi kirletmeyen, yenilenebilir enerjiler arasında güneş, rüzgar, hidroelektrik gelir. Son yıllarda güneş enerjisinin önemi gittikçe artmaktadır; çünkü yeryüzüne inanılmaz miktarlarda güneş ışınları düşüyor ve bu ışınlar inanılmaz oranlarda enerji içeriyor. Güneş enerjisini elektriğe veya ısıya dönüştüren sistemler mevcuttur ancak kullanımı hala yaygın değil.

Aslında günümüz teknolojisi ve insanoğlunun yaratıcılığı ile mevcut sorunlara birçok çareler bulunuyor ama bunların insanlara anlatılması ve insanların bunları kullanabilmesi gerekiyor. İşte güneşten elektrik üretimi de böyle birşey: aslında tüm enerji ihtiyacımızı güneşin engin enerjisinden elde edebiliriz. Fotovoltaik paneller ile güneşten elektrik üretilebiliyor. Evlerin çatısına yerleştirilecek paneller ile evin tüm elektrik ihtiyacı da karşılanabilir; veya sadece aydınlatma için küçük sistemler de kurulabilir.

SuYaPo sitesi hem bilgilendiren hem de çözümler üreten bir altyapıya sahip olmalıydı. Başlangıçta ilk çözüm olarak güneşten elektrik üreten sistemlerin tanıtılması, kurulması çalışmalarını başlattık. Bu konuda geçmişten tecrübelerimiz de vardı:

Ben 2000 yılında bağ evime güneşten elektrik üreten bir küçük sistem kurmuştum. 80 W'lık bir PV paneli, 2 adet 80 amper, 12 V 'luk aküleri şarj ediyor ve hafta sonları bağ evinde kaldığımızda enerji ihtiyacımızı karşılıyordu: 12 voltluk küçük buzdolabını, televizyonu, evin lambalarını ve dizüstü bilgisayarı çalıştırıyordu. Evde yokken ise, akşamları otomatik olarak devreye giren dış cephe aydınlatmalarını ve evin güvenliği için alarm sistemini çalıştırıyordu. Aslında bu ufak sistemle yapılabilenleri görünce hayret etmiştim ve şunları idrak ettim:

 • Enerjiyi insanlık olarak aşırı savurgan harcıyoruz. Enerjiyi az ve verimli harcayan aletler var ve bunları kullanabiliriz
 • Aslında evlerde birçok aleti çalıştırmada 220 V elektriğe ihtiyacımız yok. 220 V AC elektrik akımını evlere iletmek için inanılmaz bir altyapı gerekiyor; elektrik santralleri, kuleler, yüksek gerilim hatları, aktarım merkezleri, trafolar vesaire...
  • Evlere elektriği aktarırken inanılmaz elektrik kaçakları ve kayıpları da oluyor.
  • Ayrıca 220 V AC akımı depolayamıyoruz; o nedenle ürettiğimiz elektriği bir şekilde harcamamız gerekir, yoksa kullanılmayan elektrik boşa gider.
  • 220 V AC akım insanı öldürebilir.
 • Oysa güneş panellerinin ürettiği 12 V DC elektrik akımını akülere depolayabiliyoruz. İhtiyaç olduğunda akülerden kullanabiliyoruz.
  • Birçok cihaz zaten 12 V DC ile çalışıyor; veya diğer düşük voltajlara ayarlamak üzere konvertörler kullanılabilir.
  • 220V AC akıma ihtiyaç duyan aletleri çalıştırmak üzere Inverter'ler kullanabiliriz.

 • Yani, evlerin elektrik ihtiyacının büyük bölümü güneşten elektrikle sağlanabilir ve sağlanmalıdır da!! Çünkü kullanageldiğimiz diğer enerji kaynakları dünyayı kirletiyor, küresel ısınma ile belki de dünyayı bir felakete sürüklüyor.

Güneşten elektrik üretim sistemlerinin satışını yapmadan önce kendimiz için sistemler kurduk ve çalıştırdık. Bu alan ülkemizde çok yeni olduğu için teknik altyapıyı bilen pek fazla kişi de yok. Yurt dışından edindiğimiz kaynaklar ve eğitimlerle bu sistemleri kurar ve çalıştırır hale geldik. Kendim evimde 16 adet 100W'lık panelden oluşan ve güneşli havalarda saatte 1600 wata kadar elektrik üreten bir sistem kurdum. Bu sistemle evimin neredeyse tüm elektrik ihtiyacını karşılayabiliyorum.

Güneş sistemlerini kurduğumuz kişilerde şunu da gözlemliyoruz: ilk yatırımı masraflı da olsa, bu yatırım yapan her kişi bunu yaptığı için memnun. Çünkü artık temiz enerji kullanıyor; elektrik faturası azalıyor ve güneş oldukça, sistemi çalışacak...

Kendi hayatımda sürdürülebilir yaşam için başka şeyler de yaptım. Bağımda kar ve yağmur sularını topladım, yazın sulama yaptım. Organik tarım yaptım, üzüm, kiraz, vişne, armut v.b. yetiştirdim; organik şarap ürettim. Bu tecrübeleri İstanbul'daki evime taşıdım; çatı oluklarından akan suları bir depoda biriktirdim, yazın sulamada kullandım. Ufak bir sera yaptım, organik türlü sebze, meyve yetiştirdim. Mutfak atıklarını, kesilmiş çimleri kompost gübre yaptım. Elektrik üretmek üzere rüzgar jeneratörü yaptım, güneşten su ısıtmak için sistem üzerinde çalıştım...

Sürdürülebilir Yaşam altında çok dal var ve yapacak çok şey var. Kendi hayatımı sürdürülebilir yaşama doğru yönlendirdikçe ve bunu yaşadıkça hayatımın daha da anlamlandığını hissediyorum. Sürdürülebilir yaşam zor değil, sadece biraz çaba gerektiriyor.

SuYaPo sitesinde sürdürülebilir yaşam için somut adımları, çözümleri, çalışmaları bulacaksınız. Sürdürülebilir yaşayan herkesin bilgi ve tecrübelerini paylaştıkları bir alan oluşturmaya çalıştık. Amacımız olabildiğince çok kişinin sürdürülebilir yaşamı seçmesini sağlamak ve bu yolda adımlar atmasını sağlamaktır."

 

 

SuYaPo sitesi kurucuları ve yöneticileri Taner ve Birant Aksel kardeşlerdir.

 

 
SuYaPo Site Haritası 22.05.2019