Benko Bilgisayar Yazılım ve Temiz Enerji Sistemleri
Benko
ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA   |   İLETİŞİM
deprem alanı
DEPREM MÜH.
TÜRKİYE'DE
DÜNYA'DA
BİNA KONTROL FORMU

Bina Dayanım Bilgi İstek ve Kontrol Kayıt Formu
Bu formu doldurarak, bizden binanızın mevcut durumu hakkında çok genel bir ön bilgi ve yapmanız gerekenler ile ilgili tavsiyeler alabilirsiniz.

Bu formu doldurmadan önce formun bir çıktısını almanızı ve bazı ön kontroller yapmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle binanın inşaat müh. projesini temin edin. Bu proje üzerinde bina yaşı, kat adedi, kullanılan malzeme bilgisi vb. önemli bilgilere ulaşacaksınız. Ayrıca projenin mevcut bina durumuna uygunluğunu da tesbit etmeniz gerekir. Proje sayfaları içinde kolon aplikasyon planlarına bakın. Binadaki mevcut kolon konum, mesafe ve ebatlarını kontrol edin. Birçok durumda mevcut projeden farklı olarak değişiklikler olabiliyor. Bunları tesbit etmeniz çok önemlidir, örnek olarak üst katlarda projeden farklı olarak bina dışına taşmalar olmuş mu? Projedeki kat adedi ile mevcut kat adedi aynı mı? Binada sonradan bir tadilat yapıldı mı? Kesilen/iptal olan kolon-kiriş var mı? Bazen bodrum katlarda tesisat vesaire yerleştirirken kolon/kiriş kesilebiliyor veya açık alan açmak üzere kolon kaldırılabiliyor. Bunları formu da yanınıza alarak tesbit edin.

Sizin girdiğiniz bilgiler ışığında yapmanız gerekenler için sizi yönlendirmeye çalışacağız. Lütfen aşağıdaki formu doldurup bize iletin.
Adınız:
Soyadınız:
Adres:
Semt:
Şehir:
Telefon:
Faks:
Eposta adresi:
Binanızı Kontrol Ettirmek ister misiniz?:
Burayı seçtiğiniz takdirde, sizinle hemen bağlantıya geçip, kontrol için bir teklif sunabiliriz.
Binanızın Türü:
Binanızın Yaşı:
Binanın Kat Adedi:
Beton Kalitesi:
Statik proje üzerinde yeralan değeri girin.
Beton Testi yapıldı mı?:
Binanızda daha sonradan beton kalitesi için numune alınıp test yapıldıysa bunu seçin.
Mevcut Beton Kalitesi:

Beton Kalite Test raporu varsa, burada belirtilen sonuçları buraya yazabilirsiniz.
Donatı sıklaştırması:
kolon ve kirişlerin birleşim bölgelerinde projede etriye donatısı daha sık kullanıldıysa burayı işaretleyin. Statik proje üzerinde aşağıdakine benzer bir çizim varsa bu geçerlidir.
Donatı Türü:
Statik proje üzerinde belirtilen değeri bulup girin.
Korozyon:

Korozyon, beton içindeki demirin paslanmasıdır. Özellikle temel üstü, bodrum katlarda rutubet nedeniyle demirler zamanla paslanır. Bazı binalarda kolonların kenarlarının çatladığını görebilirsiniz, bu çatlakları açtığınızda paslanmış demirler gözle görülebilir. Sivri bir alet ile pasın demir içine ne kadar ilerlediğini tesbit etmeye çalışın. Ne kadar paslanma varsa, o oranda problem vardır.
Zemin/Toprak Bilgisi:

Statik proje üzerinde zemin yatak katsayısı / veya zemin emniyet gerilmesi adı altında bir değer verilir. Bu değeri buraya girebilirsiniz. Ayrıca jeoloji (zemin) raporu varsa, bu rapordaki zemin türünü, bilgisini buraya girin.
Mevcut Zemin Durumu:

Eski binalarda zemin bilgisi varsayım üzerine girilmiş olabilir (ve çoğu zaman gerçek durumu yansıtmaz). Eğer sonradan bir zemin testi yaptırılmış ise, bu test raporundaki bilgileri buraya giriniz. Yakında inşaa edilmiş bir binanın zemin raporu da faydalı olabilir...
Binada Hasar var mı?:
varsa bunu seçin.
Hasar Durumu:


Binanızda hasar varsa hasar şeklini detaylıca belirtin: Kolon alt veya üst bölgesinde çatlaklar... Kolon ortasında çatlak, Kiriş ortasında çatlak. Büyük çatlaklar. Beton parçalar düşmüş... vesaire..

Projeye Uygun mu?:
Eğer statik proje ile mevcut bina durumu aynı ise bunu seçin.
Diğer bilgiler:

Projeye uygun değilse detayları belirtin. Fazla kat mı çıkılmış, kolon/kiriş mi kesilmiş, yanlardan dışarıya fazla çıkılmış... vesaire. Ayrıca diğer tüm taleplerinizi girin.
 
Untitled Document

Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
Demirci Mah. Anıl Sokak No: 4 16059 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0(532) 614 99 43
Eposta: info@benkoltd.com