Benko Bilgisayar Yazılım ve Temiz Enerji Sistemleri
Benko
ANASAYFA   |   HAKKIMIZDA   |   İLETİŞİM
deprem alanı
DEPREM MÜH.
TÜRKİYE'DE
DÜNYA'DA
BİNA KONTROL FORMUDepremler Artıyor mu?

Bu soruyu merak etmeyenimiz herhalde yoktur. Aşağıdaki çalışma Benko Ltd'nin özel bir çalışmasıdır. Çalışmada kullanılan verilen www.usgs.gov (Amerikan Ulusal Deprem Bilgi Merkezi) ve www.koeri.boun.edu.tr (Kandilli Rasathanesi) web alanlarından alınarak derlenmiştir. Açıklanan görüşler ise tamamen kişisel görüşlerdir, bu alanlar ile bir bağlantısı veya bilimselliği yoktur.


Yukarıdaki üç boyutlu grafiklerin açıklaması şöyledir:

 • Amerikan Ulusal Deprem Bilgi Merkezi'nden 1970-2000 yılları arasında meydana gelmiş deprem bilgilerini aldık. Üst grafikte bu bilgileri görüyoruz. Alt grafikte ise 2000-2005 yılları arasındaki depremleri görüyoruz.
 • Yatayda bir eksene deprem büyüklüğünü yerleştirdik; diğer eksene yılları yerleştirdik. Düşey eksene ise o yıl içinde meydana gelen depremleri şiddetlerine göre yerleştirdik.
 • NETİCE:
 • 4-6 büyüklüğünde depremler her yıl binlerce kere meydana gelmekte ve bu depremlerin sayıları çok fazla olduklarından 8-9 şiddetindeki depremlerin bu grafik üzerinde adetlerini görmek imkansız.
 • 1970 yılından 2005 yılına doğru meydana gelen deprem adedinde genel bir artış görünmekte. Amerikan Ulusal Deprem Bilgi Merkezi web alanında depremler gerçekten artıyor mu? sorusuna cevap verilmiş ve her ne kadar yukarıdaki grafikte artış var gibi görülse de aslında son yıllardaki tüm dünya çapındaki veri toplama cihazlarının ve internetin sayesinde daha doğru ve daha çok veri toplandığını ve bu nedenle de sanki daha çok deprem oluyormuş gibi göründüğünü yazmakta. Tabii ki bu görüş doğrudur, küçük ve orta büyüklükte depremler çok daha kolay kaydedilmekte ve çok daha hızlı bu merkeze iletilmektedir. Ancak 6 ve üzeri depremler tüm dünya çapında ses getirdiğinden, büyük yıkımlara da neden olduklarından son 20 yılda 6'dan büyük depremlerin en azından belgelenmesinde eksiklik yapılacağını düşünmüyoruz. Bu nedenle gerçekten de depremlerin daha sık meydana gelmeye başladığını düşünüyoruz.
 • Bu düşüncemizi desteklemek üzere başka verileri de inceleyelim:

 • Yukarıdaki grafik yine Amerikan Ulusal Deprem Bilgi Merkezi'nden alınmış verilere dayanıyor.
 • Son yüz yıl içerisinde meydana gelmiş 7 ve üzeri büyüklükteki depremlerin her yıl içindeki oluş adedi/yıl grafiği yaratıldı.Grafik üzerindeki noktalar o yıla tekabül eden 7 ve üzeri büyüklüğündeki deprem adedini gösteriyor. Bu verilerin curvefitting fonksiyonu ile bir ortalaması alınmış ve noktalar arasındaki yeşil eğri ile gösterilmiştir.
 • Ortalama eğri incelendiğinde ilginç bazı bilgiler verir: Bu eğri sinusoidal karakterdedir (dalgalanma şeklinde). Yaklaşık 30 yıllık zaman dilimleri içinde deprem sayıları artıp azalma eğilimi göstermektedir. 2000'li yıllar içinde de büyük depremler artan yönde ilerlemektedir.
 • Yani bu grafik te bir öncekini doğrular niteliktedir, büyük depremlerde istatistiksel olarak önümüzdeki 10 yıl içinde genel bir artma gözlenecektir.
 • Dünyada Depremler sayfasını incelediğinizde büyük depremlerin yıllık ortalama meydana gelme sıklığının 19 olduğunu görürüz. 1999 yılında 7 ve üzeri toplam 23 deprem meydana gelmiştir. 2000 yılında 16 büyük deprem olmuştur. 2001 yılının Ocak ayında 5 büyük deprem meydana gelmiştir.

 

 • Peki, Anadolu'da deprem sayısında bir değişme, veya artış var mıdır?
 • Bunu incelemek için Kandilli Rasathanesi'nin web alanından alınan veriler kullanıldı. 1900-2000 arası 5.5'ten büyük depremler aşağıdaki grafikte gösteriliyor. Bir önceki grafikteki benzer ortalama eğrisi alındığında şu ilginç sonuçlara ulaştık:
 • Dünya çapında depremlerin artış gösterdiği 1940-50 ve 1970'li yıllarda Anadolu'da da deprem sayısı artmış. 2000'li yıllara girerken de depremler artma eğilimi içinde olacaktır.
 • Aşağıdaki 2 grafikte ise Anadolu'nun hangi bölgelerinde depremlerin hangi sıklıkta meydana geldiğini görebiliriz:
 • Bu grafiklerde belirtilen şehir/kasabalar gerçekte o bölgeyi belirtmekte; gösterim açısından Anadolu depremselliğine göre 23 bölgeye ayrıldı ve bu bölgeler şehirleriyle tanımlandı. Örnek olarak İstanbul/Kocaeli bölgesi: tüm İstanbul'u, adaları, Gebze ve Kocaeli'ne uzanan tüm bölgeyi belirtir.
 • 0-1840 tarihler arası grafikte bazı bölgelerde görülen fazla deprem adedi, diğer bölgelerde bu tarihler arasında deprem olmamış anlamına gelmez. Eski tarihlerde ölçüm yapılamadığından, depremler o bölgelerdeki günümüze ulaşan yazılı kaynaklara dayanarak tesbit edilmiş. Örnek olarak, belki Malatya bölgesi'nde de çok deprem meydana geldi ancak kayıtlara geçmedi ve unutuldu.


Untitled Document

Benko Bilgisayar Yazılım Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.
Demirci Mah. Anıl Sokak No: 4 16059 Nilüfer / BURSA
Telefon:
0(532) 614 99 43
Eposta: info@benkoltd.com